Nowa PIRAMIDA ZDROWEGO ŻYWIENIA + przepis na pycha sałatkę

Dziś rano usłyszałam o nowej zdrowej piramidzie żywieniowej, która jest ukłonem w stronę moich ulubionych warzyw i owoców. Powoli również eliminujemy z diety produkty mięsne i te pochodzenia zwierzęcego. To bardzo mnie cieszy, gdyż uważam że dieta roślinna jest idealna dla ludzi. Możemy czuć się wspaniale jedząc głównie warzywa i owoce. 
Jak tłumaczy prof. Mirosław Jarosz  najnowsze badania wskazują ponad wszelką wątpliwość, że warzywa i owoce powinny być podstawą naszego żywienia! Dostarczają wielu bezcennych składników (mineralnych, witamin, polifenoli) i w istotny sposób zmniejszają zachorowalność oraz umieralność na choroby układu krążenia, cukrzycę czy nowotwory. Warzywa i owoce spożywajmy więc  jak najczęściej i w jak największej ilości. Powinny stanowić co najmniej połowę, tego co jemy. Pamiętajmy jednak o właściwych proporcjach: 3/4 powinny stanowić warzywa, a 1/4  owoce.


Jak wprowadzić w życie taką piramidę zdrowia? Przede wszystkim pamiętajmy o codziennym ruchu, a zakupy zróbmy w WARZYWNIAKU ! Dziś kolejny warzywno-owocowy przepis na moim blogu - SAŁATKA ze szpinaku i truskawek posypanych orzeszkami. 

Składniki:
1. Szpinak ( 2 garście) 
2. Truskawki ( 8 szt. )
3. Orzechy ( 1 garść ) 
Sos : Oliwa z oliwek ( 2 łyżeczki ), ocet balsamiczny ( 1 łyżeczka ), melasa ( 2 łyżeczki )

Wykonanie: 
Kroimy truskawki i posypujemy nimi szpinak. Dodajemy orzechy i przygotowujemy sos. Składniki na sos mieszamy razem do gładkiej i jednolitej konsystencji. Później polewamy nim sałatkę. Takie proste!

NA ZDROWIE 
Pozdrawiam 
Marta


Komentarze

Popularne posty