Zakochaj się w zupie MISO ;P

Zakochałam się w tej zupie od pierwszego skosztowania :). Robię ją teraz prawie codziennie i chyba już nie będę mogła bez niej żyć. Po prostu musicie jej spróbować! Nie zrażajcie się tym, że nie we wszystkich sklepach dostaniecie MISO, TOFU lub suszone ALGI. Ta zupa jest warta każdego zachodu! Zapytajcie w najbliższym sklepie z żywnością organiczną.

Składniki ( dla 2 osób):
1. TOFU ( 1 kostka) 
2. Pieczarki ( ok. 4 szt.) 
3. Cebula dymka ( 2 szt.)
4. MISO ( ok. 2 łyżek )
5. ALGI ( garstka suszonych)


KROK 1.
Kroimy tofu, pieczarki i cebulkę ( tylko zieloną część cebuli) i wrzucamy do wrzątku. Gotujemy na średnim gazie ok 4 min.

KROK 2.
Dorzucamy algi i miso. Zostawiamy jeszcze na 1 min. aby składniki się połączyły. Ponieważ miso jest trudno rozdrobnić, możesz posłużyć się 2 łyżkami - ocierając MISO mamy pewność że został dobrze rozcieńczony.

Zupa gotowa jest praktycznie w 5 min!

Jeśli jeszcze zastanawiacie się z czym są jej składniki,  oto mały poradnik:
1.Co to jest MISO? - to pasta japońska ze sfermentowanej soi i ryżu. Jej smaki są rozmaite w zależności od procesu fermentacji. Jest jednak zasada, im ciemniejsze miso tym bardziej słone i intensywne w smaku, im jaśniejsze tym lżejsze - ja właśnie takie lubię ( używam go również do zrobienia sosu do sałatek)

2. Czym jest TOFU? - to serek z mleka sojowego o smaku neutralnym, przyjmuje smak przypraw z danej potrawy. Ma strukturę trochę jak gąbka, nasiąka tym w czym jest zanurzony. Dlatego świetnie komponuje się z MISO, który nadaje mu ciekawy i intensywny smak.

Spróbujcie sami!
Smacznego i na zdrowie!


Komentarze

Popularne posty